İthalatçı garantili ve distribütör garantisi nedir ne farkı var?

Eğer İthalatçı garantili ile distribütör garantili telefonlar ne demektir ve arasındaki farkları bilmiyorsanız, kısa ve öz bir şekilde özet geçiyorum.

Kısaca özet geçecek olursak: Distribütör garantisi iyidir, ithalatçı garantisi kötüdür. Her ikisi de replika üründen iyidir.

İthalatçı garantili ve distribütör garantisi nedir

İthalatçı garantili ürünler arızalandığında sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çünkü sunulan garantinin kapsamı oldukça sınırlı yani azdır. Hatta pek çok durumda ürününüz garanti kapsamı dışında kalır. Mesela N11.com, Hepsiburada.com ve Gittigidiyor.com gibi alışveriş sitelerinden telefon satın almak istediğinizde, diğerlerine göre biraz daha ucuz bir fiyata sahip olan telefonların başlığında parantez içinde ithalatçı garantili yazar. Ucuz olmasının sebebi resmi distribütör olmamasından kaynaklanır.

Halbuki distribütör garantili bir akıllı cep telefonu bozulursa, tüm garanti avantajlarından sonuna kadar yararlanabilir. Üstelik muhatap alacağı kişiler işinin uzmanı olan şahıslardır.

Mesela Apple Türkiye resmi distribütör garantisi olan bir iPhone alırsanız veya Samsung Türkiye distribütör garantisi olan bir Samsung S9 alırsanız ve cihaz bozulursa, hemen resmi distribütörü arayıp ardından telefonu kargoyla yada araçla götürüp teslim ederek en kısa sürede bedava tamir ettirebilirsiniz.

Oysa ithalatçı garantili telefonlarda arıza olursa, inanın tamir etmemek için her türlü bahaneyi bulurlar. Kısacası eğer kendiliğinden durduk yere bozulmamışsa (ki bu zor bir ihtimaldir) hiçbir şekilde garanti kapsamına almazlar yani garanti dışı kalır ve tamiri için sizden epey bir para alırlar.

Dolayısıyla telefon alırken fiyat performans oranını iyi ölçüp biçmek ve ona göre almak gerekir. Eğer çok fazla bir fiyat farkı yoksa, kesinlikle distribütör garantili olan ürünleri tercih etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

İthalatçı garantili ve distribütör garantisi nedir farkları nelerdir


Yayımlandı