İnternet Sınırlaması Nasıl Yapılır? Ücretsiz Program

Romaco Timeout programı bir çocuğun yada yetişkinin bilgisayarda geçirdiği toplam süreyi kısıtlayabilir.

Bilgisayardaki bir oturumun kaç saat yada dakika süreceğini seçebilir, günlük maksimum bir zaman limiti koyabilir, bilgisayarın açık kaldığı süreyi gösteren bir pencere gösterebilir ve internet kullanım miktarını takip edebilirsiniz.

Bu program sayesinde seçtiğiniz web sitelere girişleri engelleyebilir ve istemediğiniz masaüstü programların çalışmasını engelleyebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Normal şekilde ilerleyerek bilgisayara kurduktan sonra çalıştırınca aşağıdaki pencere açılacak. Buradan programa giriş için bir şifre seçip her iki kutuya da aynen girin. ve OK butonuna tıklayın. Bundan sonra programa giriş şifreniz bu olacağı için sakın unutmayın. Böylece sizden başka kimse programın ayarlarını değiştiremeyecek.

Programın ana penceresi aşağıdaki gibidir.

Burada ilk iş olarak 1 numaralı ok ile gösterilen Enable Timeout seçeneğini işaretliyoruz. Böylece program aktif hale geliyor. Aksi takdirde çalışmaz.

Enabled Modules alanındaki seçeneklerin anlamı aşağıdaki gibidir;

Daily Quota Timer: Günlük kota zamanlayıcısı.

Session Time Limit: Oturum zamanı sınırlama.

Access Window: Pencere erişimi.

Site Blocker: Web site engelleme.

Program Blocker: Program engelleme.

Web Usage Monitor: İnternet kullanımını izleme.

Ben örnek olması için 2 ve 3 numaralı oklarla gösterilen Daily Quota Timer ve Web Usage Monitor seçenekleri işaretledim.

Burada sunulan tüm seçenekleri ayarlamak için pencerenin en üst kısmında sıralanan sekmelere tıklayabilirsiniz.

Örneğin alttaki resimde Daily Quota Timer yani günlük kota zamanlayıcısını ayarlama sekmesi gösterilmiştir. 1 numaralı ok ile gösterilen sekmeye tıklayarak bunu açabilirsiniz.

Burada 2 numaralı ok ile gösterilen alana saat ve dakika (hours ve minutes) girin. 3 numaralı ok ile gösterilen yerde ise, girdiğiniz süre bitince yapılmasını istediğiniz şeyi seçin. Ben 3 numarayla gösterilen bilgisayarı kapatma seçeneğini yani Shut Down seçtim.

Şimdi de internet kullanımını izleme ayarlarını yapalım. Bunun için en üstteki sekmelerden alttaki resimde 1 numarayla gösterilen Web Usage Monitor sekmesine tıklayın.

Açılan pencerede 2 numaralı yerden dakika ve saat girin ve 3 numaralı yerden süre bitince yapılacak şeyi seçin. Ben internet kullanım süresi aşılınca, tarayıcıları engelleme seçeneğini yani Disable Browsers seçtim. Siz isterseniz Shut Down seçerek bilgisayarın kapanmasını sağlayabilirsiniz.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı