Ana Sayfa Programlar ve Online Araçlar Göz Hareketleri İle Bilgisayar Faresini Kontrol Etme Programı

Göz Hareketleri İle Bilgisayar Faresini Kontrol Etme Programı

Camera Mouse programı bilgisayarlar için göz takip etme yazılımıdır.

Fareyi gözler ile yönetmek ve kontrol etmek için bu programı kullanabilirsiniz. Fakat göz hareketlerini izlemek ve algılamak için web kamera kullanır. Dolayısıyla bir web kameranızın olması gerekiyor. Dizüstü bilgisayarlarda zaten standart olarak kamera var.

Gözünüzü hareket ettirerek farenin imlecini de aynı yönde hareket ettirebilirsiniz. Tıklama yapmak için ise tıklayacağınız noktaya gözünüzü sabitleyip bir süre bakmanız gerekiyor.

Nasıl Kullanılır?

Programı bilgisayara kurup çalıştırın. Web kameranız açık olsun ve yüzünüzü yeteri kadar yakından görsün. Yani çok uzak olmasın.

Programın ana penceresi açıldığı anda sizin yüzünüz pencerede gözükür. Burada fareyi kontrol etmek için iki gözünüzden keyfinize göre birine tıklayarak seçin.

Tıkladığınız zaman gözünüz yeşil renkli bir kare içine alınacak. Bu işaret çıkınca artık bu gözünüzün hareketlerinin program tarafından izlendiğine emin olabilirsiniz.

Yaklaşık 4 saniye sonra göz izleme olayı başlayacak. Ardından gözlerinizi dilediğiniz şekilde sağa sola yukarı aşağı doğru hareket ettirin, böylece fare imlecinin de aynı şekilde hareket ettiğini görebilirsiniz. Eğer bir noktaya tıklamak isterseniz, önce gözünüzle imleci o noktanın üzerine getirin ve bir süre o noktaya bakarak, imlecin nokta üzerinde kalmasını sağlayın. Bir süre sonra otomatik olarak o noktaya tıklayacak.

Ana penceredeki Settings butonuna tıklayınca üstteki resimde gördüğünüz ayarlar penceresi açılıyor.

Burada tıklamak için nokta üzerinde beklemeniz gereken süreyi ayarlardan değiştirebilirsiniz.

Tıklama yapıldığında çıkan sesi kapatabilir yada açabilirsiniz.

Programın çift tıklama özelliği de bulunuyor.

Dilerseniz ayarlara girerek fare imlecinin ekranın kenarına gelmesini engelleyebilirsiniz.

Sensitivity sekmesine girerek farenin duyarlılığını kendi göz kalibrasyonunuza uygun olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Farklı kullanıcılar tarafından farklı profiller oluşturularak farklı göz ayarlarıyla fare hareketlerini kontrol edebilirsiniz.

  • Programı indir
  • Lisans: Ücretsiz
  • İşletim sistemi: Windows 10, Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, XP, Vista.