En İyi Ses Yükseltme Programı Videonun Sesi Nasıl Yükseltilir? PC (Ücretsiz)

VLC Media Player programı dünyanın en iyi medya oynatıcısı olarak biliniyor. Hem filmler, video klipleri izlemek için hem de müzik dinlemek için bulabileceğiniz en kaliteli ve güçlü yazılımdır.

VLC neredeyse tüm ses ve video formatlarını tanır ve açabilir.

Bu programın en güzel yanlarından biri de sesi güçlendirmesidir.

VLC Media Player yazılımı ile açtığınız ses dosyalarının sesini otomatik olarak yüzde 25 yükseltir, video dosyalarının ise sesini yüzde 100 yükseltir yani 2 katına çıkartır.

Otomatik Ses Yükseltme

Bunu yapmak için tek şart dosyayı VLC Media Player üzerinde açmak.

Ardından yukarıdaki resimde ok işaretiyle gösterilen sağ alt köşedeki ses seviyesi kısmına dikkat edin. Normalde bu seviye %100 olarak ayarlanmıştır. Fakat bu seviyenin en sağ ucuna doğru fareyle tıklayarak veya VLC penceresi aktif iken fare tekerleğini ileri doğru döndürerek seviyeyi %125’e kadar çıkartabilirsiniz.

El Yordamıyla Sesin Şiddetini Daha Çok Yükseltme

Öncelikle üstteki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen Araçlar menüsünde yer alan 2 numaralı okla gösterilen Etkiler ve Süzgeçler seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacak. Burada ses yükseltme işlemini 3 numaralı ok ile gösterilen Ses Etkileri penceresinde yapacağız.

Bu pencerede Dengeleyici, Sıkıştırıcı ve Uzamsal Ses sekmelerini açarak sırayla sesi yükselten işlemler gerçekleştireceğiz.

Önce 4 numaralı ok ile gösterilen Dengeleyici sekmesine tıklayın ve Etkinleştir seçeneğinin kutusunu işaretleyin. Burada 5 numaralı ve 6 numaralı oklar ile gösterilen kaydırma çubuklarını yukarı doğru kaydırarak sesin desibel (dB) değerini artırabilir ve ses yükseltme yapabiliriz.

Dilerseniz bu çubuklarla uğraşmak yerine 7 numaralı ok ile gösterilen Öntanımlar menüsüne tıklayıp açılan menüden dinlediğimiz müzik türüne ve donanımına yada yerine göre hazır bir ses yükseltme modeli seçebilirsiniz. Mesela klüp, klasik, bas, tiz, salon ve kulaklık gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz. Seçimlerinizi kaydetmek için 8 numaralı Kaydet butonuna tıklayın.

Şimdi aşağıdaki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen Sıkıştırıcı sekmesine tıklayın ve açılan pencerede 2 numarayla gösterilen Etkinleştir kutusunu işaretleyin.

Bu pencerede 3 numaralı ok ile gösterilen Düzeltme kazancı isimli kaydırma çubuğunu yukarı doğru çekerek sesi toplam 24 desibel (dB) yükseltebilirsiniz. Ardından sağ alt köşedeki Kaydet butonuna tıklayın.

Daha sonra aşağıdaki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen Uzamsal Ses sekmesine tıklayın. Açılan pencerede Etkinleştir kutusunu işaretleyin.

Burada Boyut, En, Islak, Kuru, Düşür gibi değerlerle oynayarak çok az bir miktarda olsa bile sesi yükseltebilirsiniz. Ardından Kaydet butonuna tıklayıp kapatın.


Yayımlandı