En İyi Ses Seviyesini Eşitleme (Sabitleme) Programı Ses Normalleştirme Nasıl Yapılır Resimli

MP3Gain piyasada ücretsiz olarak sunulanlar arasında en iyi ses normalleştirme, sesin kalitesini artırma ve ses seviyesini eşitleme yani sabitleme yazılımıdır.

Nasıl Kullanılır? Ses Seviyesi Nasıl Eşitlenir, Nasıl Normalleştirilir?

Kurulum sırasında aşağıdaki pencere karşınıza gelecek.

Burada öncelikle 1 numaralı ok ile gösterilen Language files seçeneğini işaretleyin ve ardından Next butonuna tıklayarak normal kuruluma devam edin.

Kurduktan sonra çalıştırın. Aşağıdaki ana penceresi açılacak.

Programın dilini Türkçe yapmak için önce 1 numaralı ok ile gösterilen menüye tıklayın ve açılan menüden 2 numaralı ok ile gösterilen Turkish seçeneğini seçin.

Programın ana penceresi aşağıdaki gibi tamamen Türkçe olacak.

Burada öncelikle normalleştirmek ve ses seviyesini eşitlemek istediğiniz dosyaları programa eklemek için 1 numaralı ok ile gösterilen Dosya(lar) ekle butonuna tıklayın ve açılan pencerede tüm şarkıları fareyle seçip hepsini birden aynı anda ekleyin.

Ardından 2 numaralı ok ile gösterildiği gibi programa eklediğiniz tüm şarkıları fareyle seçin. Bunun için CTRL + A kısayol tuşunu da kullanabilirsiniz.

Parça analizi ve Parça Kazancı seçeneklerini birbirleriyle alakasız şarkılar için kullanacağız.

Albüm analizi ve Albüm kazancı seçeneklerini ise aynı albümde yer aldığı için birbirleriyle alakalı olan şarkılar için kullanacağız.

Benim eklediğim şarkı listesi farklı sanatçıların birbiriyle alakasız şarkılarından oluştuğu için parça analizi ve parça kazancını kullanacağım.

Eklenen listedeki tüm şarkıları seçtikten sonra 3 numaralı Parça analizi butonuna tıklayın.

İşlemin bitmesi eklenen şarkı sayısına göre kısa veya uzun sürebilir. Sabırla bekleyin. İşlem bitince aşağıdaki gibi bir pencere karşınıza gelecek.

Burada diğer parçalarla ses seviyesi olarak aşırı uyumsuz olan şarkılar kırmızı renk ile gösterilir. 1 numaralı ok ile gösterilen alanda bu iki şarkıyı görebilirsiniz.

Şimdi 2 numaralı ok ile gösterilen Parça Kazancı butonuna tıklayın. Bir süre bekledikten sonra işlem bitecek. Alttaki pencere açılacak.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen alanda varsayılan desibel (dB) değeri yer almaktadır. Normalde 89 olarak verilmiştir. Dilerseniz bunu değiştirebilirsiniz ama tavsiye etmiyorum. Aynen kalsın.

Şimdi 2 numaralı ok ile gösterilen alanda ses seviyelerinin neredeyse eşitlendiğini ve varsayılan ses seviyesi olan 89 civarında sabitlendiğini görebilirsiniz.

Dilerseniz sağ alttaki Çık butonuna tıklayarak programı kapatabilirsiniz.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı