En İyi RamDisk Programı, RAM Belleği Sabit Disk Yaparak PC Hızlandırma Ücretsiz

Bilgisayardaki RAM bellekler genellikle sabit disklerden yani harddiskten 200 kat daha hızlıdır. Hatta SSD disklerden bile 100 kat daha hızlıdır.

Eğer RAM belleği sabit disk gibi kullanabilirsek, bilgisayarın performansını oldukça artırabilir ve örneğin büyük boyutlu ağır programları jet gibi açabilir yada kasan oyunları bile rahatça oynayabilirsiniz.

RamDisk programları RAM belleğin boş olan bir kısmını alıp sabit diske dönüştürerek bilgisayarı hızlandırır.

Piyasadaki bedava sunulan en kaliteli RamDisk programı ise şuan için Miray RAM Drive yazılımıdır.

Programın ücretsiz versiyonu 32-bit sistemler için maksimum 4 GB ve 64-bit sistemler için ise maksimum 8 GB alanı destekler. Daha fazla alan için plus sürümünü satın alabilirsiniz ama bence buna hiç gerek yok çünkü fazlasıyla işimizi görecektir.

Eğer RAM bellek kapasiteniz çok yüksek değilse, otomatik olarak ona göre maksimum RAM alanını ayarlayacaktır. Ama örneğin 16 GB bir RAM belleğe sahipseniz, 32-bit sistem için 4 GB alan olarak ayarlayacak, 64-bit sistem için ise maksimum alan olarak 8 GB’ı otomatik olarak ayarlayacak.

Nasıl Kullanılır?

Programın arayüzüne sistem tepsisindeki simgesine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu sistem tepsisindeki simteye tıklayınca ufak bir pencere açılacak. Burada oluşturmak istediğiniz alanın boyutunu girin. Ardından en alttaki yeşil renkli yuvarlak butona tıklayın. Eğer durdurmak yani işlemi sona erdirmek isterseniz, bu kez kırmızı renkli yuvarlak butona tıklayın. Fakat bu işlemi sona erdirdiğiniz anda, oluşturduğunuz alandaki tüm veriler silinecek.

Üstteki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen programın sistem tepsisindeki simgesine tıklayın. Açılan penceredeki dikey kaydırma çubuğunu aşağıya yada yukarıya doğru çekerek boyutu ayarlayın.

Ardından 3 numaralı ok ile gösterilen yeşil renkli butona tıklayın.

Böylece aşağıdaki pencere görünecek ve alanın ne kadarının dolduğunu anlık bir şekilde takip edebilirsiniz.

Şimdi programın sistem tepsisindeki simgesine sağ tıklayın. Aşağıdaki menü açılacak.

Burada Autostart seçeneği işaretli olursa, bilgisayarın başlangıcında bu program otomatik olarak çalışır.

Advanced Settings seçeneğine tıklayarak programın gelişmiş seçenekler ekranını açabilirsiniz. Aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı