Ana Sayfa Programlar ve Online Araçlar En İyi Peyzaj Tasarım Programı Bahçe Planlama Ücretsiz

En İyi Peyzaj Tasarım Programı Bahçe Planlama Ücretsiz

Virtual Garden en iyi peyzaj hazırlama programıdır. Bu araç sayesinde kendi bahçe planınızı kolayca dizayn edebilirsiniz. Profesyonel bir yeteneğe sahip olmanız gerekmez.

Programın içinde kullanıma hazır olarak gelen 3 farklı şablon (bahçe modeli) bulunuyor. İster bu modellerden birini seçip hızlı ve kolay bir şekilde mükemmel peyzaj tasarımları yapabilir, ister sıfırdan başlayarak tüm planı kendiniz oluşturabilirsiniz.

Programın içinde nasıl kullanıldığını anlatan detaylı dokümanlar bulunuyor.

Eğer sıfırdan başlayacaksanız en başta oluşturacağınız bahçenin boyutlarını yaklaşık olarak girmeniz gerekiyor. Metre veya fit olarak girebilirsiniz. Fakat bir üst sınır bulunuyor. Yani 50 metreden daha geniş bahçeleri tasarlamaya izin vermiyor.

Boyutları girdikten sonra OK butonuna tıklayın ve bahçeyi dizayn etmeye başlayın.

Öncelikle girdiğiniz boyutlara sahip bir boş alan karşınıza çıkacak. Planı dilediğiniz gibi yapın ve bitirince Confirm butonuna tıklayın.

Ardından bahçenin sınırları için bir seçim yapmanız gerekiyor. Ahşap çit (wooden fence) veya duvar (wall) seçebilirsiniz.

Bahçenin planını onayladıktan sonra kaydedebilir ve mevcut nesneleri kullanarak dekore etmeye yani süslemeye başlayabilirsiniz.

Toplamda 3 farklı nesne kategorisi bulunuyor. Bunlar peyzaj (landscapes), bitkiler (plants) ve objeler (ojbects).

  • Landscapes: Bu kategoride çeşitli havuz kenarı döşemeleri, zemin örtüsü (çim, toprak, arduvaz levhası, çakıl taşı vs) ve gölet (küçük havuzcuk) gibi şeyler yer alır.  
  • Plants: Bu kategoride çok sayıda bitki türü bulunuyor.
  • Objects: Bu kategoride bahçeyi süslemek için çeşitli obje türleri yer alıyor. Bunlar arasında mobilyalar, kulübeler ve sera gibi şeyler yer alıyor.

Bu programın en güzel yanı ise dizayn ettiğiniz bahçede gezip dolaşabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Programı normal şekilde ilerleyerek kurun ve çalıştırın. Ana penceresi aşağıdaki gibidir.

Burada profesyoneller için anlatım yapmayacağım. Daha çok yeni başlayan amatörler için yapacağım. Bundan dolayı hazır şablonlardan birini seçerek bahçeyi oluşturacağız.

Üstteki resimde ok işaretiyle gösterilen Template butonuna tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacak.

Burada karşınıza 3 farklı şablon çıkıyor. Denemek amacıyla 1 numaralı ok ile gösterilen şablonu fareyle tıklayarak seçtim ve 2 numaralı ok ile gösterilen Open template garden butonuna tıkladım. Aşağıdaki pencere açıldı.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen Landscape kategorisinde çeşitli peyzaj eşyaları bulunuyor. 2 numaralı ok ile gösterilen Plants kategorisinde çeşitli bitki türleri bulunuyor. 3 numaralı ok ile gösterilen Objects kategorisinde ise çeşitli bahçe süsleri bulunuyor. Denemek amacıyla 2 numaralı Plants kategorisine tıkladım. 4 numaralı ok ile gösterilen açılır menüye tıkladım ve bir bitki grubu seçtim. Böylece hemen alt kısmında o gruba ait bitkiler gösterildi. Ben 5 numaralı ok ile gösterilen bitkiyi seçtim ve sürükle-bırak yaparak şablona ekledim.

Eğer şablonu üç boyutlu olarak görüntülemek isterseniz, 6 numaralı ok ile gösterilen View in 3D butonuna tıklayabilirsiniz.

Böylece yukarıdaki resimde olduğu gibi görünecek. Burada klavyedeki yön tuşlarıyla veya resimde gördüğünü 4 adet ok tuşuna basarak bahçenin farklı yerlerini üç boyutlu olarak görebilirsiniz. Tekrar iki boyutlu plana dönmek için üstteki resimde kırmızı renkli ok işaretiyle gösterilen Go back to plan view butonuna tıklayın.

Pencerenin en üst kısmındaki seçeneklerden Save my garden yazan butona tıklayarak peyzaj tasarımınızı kaydedebilirsiniz.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.