En İyi İşlemci İzleme Programı Anlık Kullanım Oranı Yük Takibi

CPU Monitor programı bilgisayarın işlemcisinin ne kadar kullanıldığını gerçek zamanlı olarak gösterir.

Masaüstüne yerleşen ve sürekli açık kalan ufak penceresinde işlemci kullanım oranını yüzde olarak ve grafik şeklinde sunar. Ayrıca ortalama işlemci kullanım oranını da yüzdesel olarak gösterir.

Dilerseniz programın parametrelerini kendi ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde değiştirebilirsiniz. Mesela grafik türünü çizgi veya sütun olarak seçebilirsiniz. Ayrıca kalibrasyon yüzdesi, grafik güncellenme aralığı ve işlemci kullanımı güncelleme aralığını değiştirebilirsiniz.

Dilerseniz yalnızca işlemci kullanım oranını göstermesini sağlayabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Normalde programı çalıştırdığınız zaman yukarıda gördüğünüz ufak pencere açılır ve işlemci kullanımını yalnızca grafiksel olarak gösterir. Bu grafik sürekli akış halindedir ve anlık olarak saniye saniye işlemci yükünü görebilirsiniz.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen CPU kısmında anlık olarak işlemci kullanım yüzdesini gösterir. Mesela bu resimde yüzde 13 olarak gösterilmiş.

2 numaralı ok ile gösterilen AVG kısmında ise işlemcinin belirli bir süre zarfında ortalama kullanım yüzdesini gösterir. Bu resimde yüzde 12.6 olarak verilmiş.

Eğer File>Graph Type>Line Graph seçeneğini işaretlerseniz, yalnızca çizgi şeklinde aşağıdaki gibi gösterir.

File menüsündeki Always on top seçeneğini işaretlerseniz, her zaman diğer pencerelerin üzerinde görünür.

File menüsündeki Settings / Calibrations seçeneğine tıklayınca aşağıdaki ayarlar penceresi açılıyor.

Calibration / CPU Monitor Overhead bölümüne gireceğiniz yüzdelik değeri geçtiği zaman işlemci ve kalibrasyon değerlerini izlemeye ve ölçerek göstermeye başlar. Yani 5 sayısını girerseniz, işlemci kullanım oranı yüzde 5’i geçince dikkate alıp izlemeye başlıyor.

Disregarded firs readings for Avarage Calc bölümüne gireceğiniz değerden daha yüksek olan ilk okumaları ortalama kullanım oranı için hesaba katar.

Graph Updated Every bölümüne girilen sayı kadar mili saniye geçince grafiği günceller. Yani 500 girilmişse, her 500 milisaniyede grafik güncellenir.

Determine CPU Usage every bölümüne girilen sayı kadar mili saniye geçince işlemci kullanım oranını hesaplar. Yani 50 milisaniye girerseniz, her 50 milisaniyede bir işlemci kullanım oranını ölçer.

Yaptığınız ayar değişikliklerini kaydetmek için OK butonuna tıklayın. Eğer varsayılan değerleri geri yüklemek isterseniz, Reset Defaults butonuna tıklayın.

File menüsünden Auto-run at Windows startup seçeneğini işaretlerseniz, CPU Monitor programı bilgisayarın açılışında otomatik olarak çalışır.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı