En İyi Geometri Hesaplama Programı (Geometrik Hesap Makinesi) Ücretsiz

Geometry basit ve ücretsiz bir geometri hesap makinesidir. Geometrik hesaplamalar yapmak için bu programdan yararlanabilirsiniz.

Örneğin üç boyutlu (3D) figürlerin alanını ve hacmini hesaplama özelliğine sahiptir. Ayrıca iki boyutlu (2D) alan hesabı yapabilir koordinat geometrisi hesaplamaları yapabilir, doğru açı değerlerini hesaplayabilir, trigonometri değerlerini hesaplayabilir ve yay ve daire dilimi alan değerlerini hesaplayabilirsiniz.

Burada bilinen parametreleri girerek aranan değerleri kolayca hesaplayıp öğrenebilirsiniz. Ayrıca aranan değeri bulan formüller de ekranda gösterilir. Yani çözümü adım adım anlatır.

Nasıl Kullanılır? Üçdende Alan Hesabı

Örneğin iki boyutlu alan hesabı yapalım ve üçgende alan hesaplayalım. Bunun için 1 numaralı ok ile gösterilen 2D Area (iki boyutlu alan) seçeneğine tıklayın. Sağ tarafta açılan menüde çeşitli iki boyutlu geometrik şekillerin alanını hesaplama seçenekleri çıkacak. Bu menüden Triangle (açı) seçeneğine ÇİFT TIKLAYIN.

Böylece yeni bir pencere açılacak. Burada sol tarafta üçgende alan hesabı formülü verilmiştir. Sağ tarafta 3 numaralı Height alanına üçgenin yüksekliğini girin. 4 numaralı Base alanına ise taban uzunluğunu girin.

5 numaralı Calculate Area butonuna tıklayınca 6 numaralı ok ile gösterilen alanda (sq units) sonuç gösterilecektir.

Nasıl Kullanılır? Trigonometri Hesaplama

1 numaralı ok ile gösterilen Trigonometry seçeneğine tıklayın. Sağ tarafta çeşitli trigonometrik hesaplama seçenekleri çıkacak.

Buradan kosinüs hesabı yapalım. Bunun için 2 numaralı Law of Cosines seçeneğine çift tıklayın.

Açılan yeni pencerede sol tarafta kosinüs hesaplama formülleri veriliyor. Sağ tarafta 3, 4 ve 5 numaralı alanlara a, b ve c kenarlarının uzunluğunu girin. Ardından 7 numaralı Calculate butonuna tıklayın.

Böylece 6 numaralı Angle A alanında sonuç gösterilecek.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı