En İyi 3D İç Mekan Tasarımı Çizim Programı Ücretsiz

Amikasa en kaliteli iç dekorasyon yazılımıdır. Evin, ofisin veya herhangi bir mekanın iç tasarımını bu program ile profesyonel bir şekilde ve büyük bir kolaylıkla yapabilirsiniz.

İster sıfırdan başlayarak kendi iç tasarımınızı çizebilir, ister programın içinde yer alan hazır şablonlardan hoşunuza gideni seçip değiştirmeye başlayabilirsiniz.

Bence hazır şablonları seçmek çok daha mantıklı olacaktır.

Seçimi yaptıktan sonra odanın boyutunu seçin ve farklı objeleri odaya yerleştirerek dizayn etmeye başlayın.

Beğendiğiniz herhangi bir objeyi (nesneyi) odanın içine eklemek için listeden seçip sürükle-bırak yapmanız yeterlidir.

Programın 3 farklı görüntüleme seçeneği var. Bunlar 2D görünüm, 3D görünüm ve içeriden (Inside) görünümdür. İçeriden görünümde odanın içinde yürüyerek her tarafa bakabilirsiniz.

Programın kütüphanesinde çok sayıda koltuk, hol, yatak, bitki, çiçek, masa, lamba, ışıklandırma, perde, tv ve benzeri ev eşyası modelleri bulunmaktadır. Tüm bu eşyaları sürükleyip tasarımın dilediğiniz yerine bırakarak ekleyebilirsiniz.

Üstelik tüm bu eşyalar ünlü markaların gerçek modelleridir. Örneğin Thonet, B&B Italia, Living Divani, Acro, Montis, Vtwonen, Bolia gibi dünyaca ünlü markaların modelleri yer almaktadır.

Herhangi bir objeye tıkladığınız zaman boyama kütüphanesi açılır ve bu objenin rengini kolayca değiştirmeyi sağlar.

Üstelik hiçbir eşyanın boyutunu ayarlamanız gerekmiyor. Çünkü odanın büyüklüğüne göre otomatik olarak ayarlanıyor.

En çok beğendiğiniz eşyaları My Favorite isimli favoriler listesine kaydedebilirsiniz.

Dizayn ettiğini modeli bir sanal tur şeklinde görüntüleyebilirsiniz.

Tasarımın tam boy ekran görüntüsünü almak için kamera simgesine tıklamanız yeterlidir. Böylece ister bilgisayara kaydedebilir, ister otomatik olarak oluşturulan URL linki sayesinde sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Kurulumu yaptıktan sonra programı açınca aşağıdaki pencere açılacak.

Ok işaretiyle gösterilen Create Your Room butonuna tıklayın. Böylece aşağıdaki pencere açılacak.

Burada tasarım yapmak istediğiniz odanızın şekli en çok hangisine uyuyorsa onu seçin. Ben deneme amaçlı normal bir oda olarak Rectangular yani dikdörtgen şeklindeki odayı seçtim. Seçince aşağıdaki pencere açıldı.

Burada Set Your Room Size butonuna tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacak.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen “I will found it out myself” yazan linke tıklayın. Şimdi odanın duvarlarından fareyle sol tıklayıp tutup sürükleyerek odayı büyütebilir yada küçültebilirsiniz. Boyutunu ayarladıktan sonra 2 numarayla gösterilen Start Decorating butonuna tıklayın.

Açılan pencerede sağ taraftaki menüde eşya kategorileri yer alıyor.

Bunların anlamları aşağıda verilmiştir.

Build: Yapıyla ilgili eşyalar. Mesela doğalgaz peteği, merdivenler, iç duvarlar, pencereler ve kapılar gibi eşya modelleri yer alıyor.

Living: Oturma odasıyla ilgili eşyalar. Mesela koltuk, çekyat, oturma grubu, masa ve sandalye gibi eşyalar bulunuyor.

Dining: Yemek odasıyla ilgili eşyalar bulunuyor.

Sleeping: Yatak odasıyla ilgili eşyalar bulunuyor.

Decorate: Dekorasyonla ilgili yani dekoratif süs eşyaları bulunuyor.

Deneme amacıyla ben üstteki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen Living yani oturma odası seçeneğine tıkladım. Pek çok koltuk ve çekyat modeli açıldı. Bunları 2 numaralı ok işaretiyle gösterilen Brands seçeneğini işaretleyerek markalarına göre listeleyebilir veya 3 numarayla gösterilen Categories seçeneğini işaretleyip kategorisine göre listeleyebilirsiniz.

Ben 4 numaralı ok ile gösterilen güzel eşyayı fareyle sol tıklayarak basılı tutup sürükleyip odanın içerisine bıraktım. Böylece bu eşyayı odaya ekledim. Bu esnada bazı seçenekler açıldı. Aşağıdaki resimde bu seçenekleri görebilirsiniz.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen butona tıklayarak eklenen koltuğu silebilir veya 2 numaralı fırça butonuna tıklayarak koltuğun mevcut olan farklı renklerini deneyerek seçebilirsiniz. Her eşyanın her rengi yok. Çünkü bu eşyalar gerçek markaların gerçek modelleridir.

2 numaralı fırça butonuna tıklayınca aşağıdaki gibi bir pencere açılır ve dilediğiniz rengi seçerek hemen canlı ön izlemesini görebilirsiniz.

Ben deneme amaçlı olarak ok işaretiyle gösterilen maviye yakın rengi seçtim. Etrafındaki boş alana tıklayınca bu pencere kayboluyor ve ana pencereye geri dönersiniz.

Üstteki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen butona tıklayarak en son yaptığınız işlemi geri alabilirsiniz.

2 numaralı ok ile gösterilen kamera ikonuna tıklayarak oda tasarımının tam boy ekran görüntüsünü yakalayıp kaydedebilirsiniz.

3 numaralı ok ile gösterilen butona tıklayarak Settings yani ayarlar penceresini açabilirsiniz. Burada ipuçlarını (tips) açabilir yada kapatabilir, programın son güncellemesi var mı diye bakabilir ve ölçü birimini (measurements) metre yerine feet olarak seçebilirsiniz.

5 numaralı ok ile gösterilen butona tıklayarak odanın iki boyutlu (2D) görünümüne bakabilir, 6 numaralı butona tıklayarak odanın üç boyutlu (3D) görünümüne bakabilir ve 7 numaralı butona tıklayarak evin içeriden görüntüsünü görebilirsiniz.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı