E-Kitap Nasıl Yapılır ve Hazırlanır? E-Kitap Yapma Programı Ücretsiz Türkçe

Calibre tamamen bedava hizmet veren ve Türkçe dil desteği bulunan bir e-kitap okuma, düzenleme, format dönüştürme ve sıfırdan e-kitap oluşturma programıdır.

Girdi olarak desteklenen formatlar: AZW, AZW3, AZW4, CBZ, CBR, CBC, CHM, DJVU, DOCX, EPUB, FB2, HTML, HTMLZ, LIT, LRF, MOBI, ODT, PDF, PRC, PDB, PML, RB, RTF, SNB, TCR, TXT, and TXTZ;

Çıktı olarak desteklenen formatlar: AZW3, EPUB, DOCX, FB2, HTMLZ, OEB, LIT, LRF, MOBI, PDB, PMLZ, RB, PDF, RTF, SNB, TCR, TXT, TXTZ, ve ZIP.

Calibre programını buradan indirebilirsiniz. (Ücretsiz – Windows Tümü)

Sıfırdan E-Kitap Hazırlanışı:

Öncelikle 1 numaralı ok ile gösterilen Kitap Ekle butonuna tıklayarak açılan pencereden yazdığınız yazıların bulunduğu metin belgesi dosyasını seçip programa ekleyin.

2 numaralı ok ile gösterildiği gibi eklenen dosyaya fareyle sağ tıklayın ve açılan menüden Nitelik düzenleme‘nin üzerine gelince açılan Tek dosya için üstveri düzenle seçeneğine tıklayın.

Aşağıdaki pencere açılacak.

Burada kitabınız ile ilgili tüm bilgileri girin. Başlık, yazarlar, seriler, etiketler, yayımcı, dil, tarih ve yayın tarihi gibi bilgileri girebilirsiniz.

Kitabınız için bir kapak oluşturmak isterseniz 1 numaralı ok ile gösterilen Kapak oluştur butonuna tıklayınız. Eğer gelen kapağı beğenmezseniz, tekrar bu butona tıklayın ve beğenene kadar tıklayarak diğer kapak şablonlarını görün.

Eğer bilgisayarınızda mevcut olan bir kapağı eklemek isterseniz, 2 numaralı ok ile gösterilen Gözat butonuna tıklayın ve bu kapağı seçip ekleyin.

Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra 3 numaralı Tamam butonuna tıklayın.

Şimdi kitabın formatını E-PUB formatına dönüştürelim.

Kitaba sağ tıklayın ve açılan menüden Kitapları dönüştür seçeneğinin üzerine gelince çıkan menüden Tek dosya dönüştür seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacak.

1 numaralı okla gösterlen yerde EPUB olması gerekiyor. Dilerseniz diğer e-kitap ve döküman formatlarını da seçip dönüştürebilirsiniz.

2 numaralı Tamam butonuna tıklayın.

İçindekiler Tablosu Ekleme

Bunun için öncelikle kitabı düzenleme editörünü açmamız gerekiyor.

Kitaba sağ tıklayın ve açılan menüden Kitabı düzenle seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacak.

Burada 1 numaralı okla gösterilen Araçlar‘a tıklayın ve açılan menüden İçindekiler Tablosu‘nun üzerine gelince açılan menüden İçindekiler Tablosunu Düzenle seçeneğine tıklayın.

Açılan pencerede Ana Başlıklardan İçindekiler Tablosu Oluştur diyerek bu işi kolayca otomatik olarak halledebilirsiniz.

Dilerseniz Tüm Başlıkları Kullanarak İçindekiler Tablosu Oluştur veya Bağlantılardan İçindekiler Tablosu Oluştur seçeneklerini de tercih edebilirsiniz.

Son olarak sağ alt köşedeki TAMAM butonuna tıklayın. Artık e-kitabınız hazır.


Yayımlandı