Dosya Karşılaştırma Programı İki Belge Arasındaki Farkları Bulma

KDiff3 tamamen ücretsiz olarak sunulan ve bulabileceğiniz en iyi döküman karşılaştırıcıdır. Dosyaları bilgisayarda görsel olarak karşılaştırma imkanı sunar. Böylece iki dosya arasındaki farkları bulabilir ve görebilirsiniz. Dilerseniz bu program ile 3 farklı dosyayı bile karşılaştırabilirsiniz.

Genellikle kaynak kodlarını karşılaştırmak için idealdir. Ayrıca bilgisayardaki klasörleri karşılaştırmak için de kullanılabilir.

Dilerseniz karşılaştırılan dosyaları birleştirme imkanı da sunuyor.

İşleri hızlandırmak ve daha pratik hale getirmek için herhangi iki dosyayı birlikte seçip sağ tıklayarak açılan menüden kolayca karşılaştırabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Programı normal şekilde ilerleyerek yükleyin ve çalıştırdığınız zaman aşağıdaki gibi bir pencere açılacak.

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen File butonuna tıklayıp karşılaştırmak istediğiniz ilk dosyayı seçin. Ardından 2 numaralı File butonuna tıklayıp ikinci dosyayı seçin. Eğer isterseniz C seçeneğindeki File butonuna tıklayıp üçün bir dosyayı da seçerek üç dosyayı birbiriyle karşılaştırabilirsiniz. Fakat burada iki dosyanın karşılaştırılmasını göstereceğim.

Ayrıca eğer dosya yerine klasörleri karşılaştırmak isterseniz, File butonu yerine hemen sağındaki Dir… (Directory’nin kısaltılmışı) butonuna tıklayıp klasörleri seçebilirsiniz.

Örnek olsun diye web sitemin bir sayfasının html kaynak kodunu kopyaladım ve kopyasında birkaç yeri bilerek değiştirdim. Bunları da dosya-1 ve dosya-2 ismiyle kaydettim. Bu iki dosyanın karşılaştırılması aşağıdaki gibi oldu.

Burada sol taraftaki dosyada olup da sağ taraftaki dosyada olmayanlar yeşil renkli yazıyla gösterilir.

Sağ tarafta olup da sol tarafta olmayanlar ise mavi renkli yazıyla gösterilir.

Benim örneğimde sağdaki deneme-farkı kelimesi sol tarafta olmadığı için mavi renklerle işaretlendi. Ayrıca farklı olan satırı hemen fark etmeniz için soldaki satır başına yeşil bir dik şerit, sağdaki satır başına mavi dik bir şerit eklendi.

Dilerseniz en üstteki Diffview menüsüne tıklayıp açılan seçeneklerden farkları görüntüleme biçimini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki resimde bu seçenekler gösterilmiştir.

Ayrıca karşılaştırdığınız bu iki dosyayı birleştirmek isterseniz en üstteki Merge menüsüne tıklayarak kolayca yapabilirsiniz.

Bunların yanı sıra, programın ayarlar penceresini açmak için en üstteki Settings menüsüne tıklayınca açılan menüden Configre KDiff3 seçeneğine tıklayabilirsiniz. Aşağıdaki resimde gösterilmiştir.


Yayımlandı