Aynı Dosya Bulucu Türkçe Birbirinin Aynı Olan Dosyaları Bulma Silme Programı Ücretsiz

Karışık dökümanların bulunduğu bir klasörde kaç tane birbirinin tamamen kopyası olan dosya olduğunu gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Fotoğraflar, müzikler, Word belgeleri, PowerPoint sunumlar ve videolardan çok sayıda birbirinin aynısı olan çift dosyalarla karşılaşmanız yüksek ihtimal.

Duplicate Cleaner programı sayesinde bilgisayarın sabit diskinde bulunan çift dosyaları tarayıp bulabilir ve tek tıkla temizleyebilirsiniz. Bu programın dili Türkçe’dir ve tamamen bedavadır. Kurulum sırasında Türkçe’yi seçiniz.

Nasıl Kullanılır? Aynı Dosyalar Nasıl Silinir?

Bu programın ana penceresi aşağıdaki resimde gösterilmiştir. Burada Yeni arama butonuna tıklayınız.

Arama Kriteri isimli aşağıdaki pencere açılacak. İsminden de anlayacağınız gibi burada çift dosyaları bulmak için bazı kriterler seçebilirsiniz. Fakat normalde kriter belirtmek zorunda değilsiniz. Böylece varsayılan kriterleri göz önüne alarak aynı dosyaları bulacaktır. Özellikle “Diğer yineleme seçenekleri” bölümü işinize yarayabilir. Seçiminizi kafanıza göre yaptıktan sonra burada Taramayı başlat butonuna tıklayın.

Böylece Tarama konumu penceresi açılacak. İsminden de anlayacağınız gibi burada çift dosyaların aranacağı klasörleri sol menüden seçip, ardından 2 numaralı ok işaretiyle gösterdiğim butona tıklayarak sağ taraftaki panele ekleyiniz. Daha sonra 3 numaralı ok ile gösterdiğim Taramayı başlat yazan butona tıklayın.

Tarama işlemi başlayacak ve klasördeki dosyaların toplam sayısına göre belirli bir vakit alacak. Tarama bittiğinde aşağıdaki gibi bir pencerede sonuçlar gösterilecek.

Burada benim seçtiğim Music (müzik) klasöründe zaten tek bir dosya olduğu için tarama sonucunda çift (aynı) dosya bulmadı. Eğer bulsaydı, tek tıkla gereksiz olanı temizleyebilirdim.

  • Programı indir
  • Dil: Türkçe
  • Lisans: Ücretsiz
  • İşletim sistemi: Microsoft Windows 10, 8, 7 and Vista.

Yayımlandı