arıza hangi gün

Arıza Hangi Gün?

Arıza, 1985 yılında çekilen bir Türk komedi filmidir. Film, bir apartmanda yaşayan insanların günlük hayatlarını ve birbirleriyle olan ilişkilerini konu almaktadır. Filmin başrollerinde Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit, Münir Özkul ve Ayşen Gruda yer almaktadır.

Arıza, Türk sinemasının klasiklerinden biri olarak kabul edilir. Film, dönemin toplumsal sorunlarına değinmesi ve başarılı oyuncu kadrosuyla dikkat çekmektedir. Arıza, 1985 yılında Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanmıştır.

Filmin Konusu

Arıza, bir apartmanda yaşayan insanların günlük hayatlarını ve birbirleriyle olan ilişkilerini konu almaktadır. Apartmanda yaşayanlar arasında, sürekli kavga eden bir çift, çocuklarını ihmal eden bir anne, işsiz bir baba, yaşlı bir kadın ve genç bir kız bulunmaktadır.

Apartmanda yaşayanlar, birbirleriyle sürekli sorun yaşamaktadırlar. Çift sürekli kavga etmektedir, anne çocuklarını ihmal etmektedir, baba işsizdir ve yaşlı kadın sürekli şikayet etmektedir. Genç kız ise, apartmandaki tek normal kişidir.

Bir gün, apartmana yeni bir kiracı taşınır. Yeni kiracı, genç ve güzel bir kadındır. Kadın, apartmandaki diğer kiracılarla iyi geçinmeye çalışmaktadır. Ancak, diğer kiracılar kadına karşı ön yargılıdırlar.

Kadın, apartmandaki diğer kiracılarla iyi geçinmeye çalışsa da, diğer kiracılar kadına karşı ön yargılıdırlar. Kadın, apartmandaki diğer kiracılarla iyi geçinmeye çalışsa da, diğer kiracılar kadına karşı ön yargılıdırlar.

Filmin Oyuncuları

Arıza’nın başrollerinde Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit, Münir Özkul ve Ayşen Gruda yer almaktadır.

  • Kemal Sunal: Apartmanda yaşayan sürekli kavga eden çiftin kocasıdır.
  • Şener Şen: Apartmanda yaşayan sürekli kavga eden çiftin karısıdır.
  • Adile Naşit: Apartmanda yaşayan çocuklarını ihmal eden annedir.
  • Münir Özkul: Apartmanda yaşayan işsiz babadır.
  • Ayşen Gruda: Apartmanda yaşayan yaşlı kadındır.

Filmin Yönetmeni

Arıza’nın yönetmeni Kartal Tibet’tir. Kartal Tibet, Türk sinemasının en önemli yönetmenlerinden biridir. Tibet, 1960’lı yıllardan itibaren birçok başarılı filme imza atmıştır.

Filmin Yapımcısı

Arıza’nın yapımcısı Türker İnanoğlu’dur. Türker İnanoğlu, Türk sinemasının en önemli yapımcılarından biridir. İnanoğlu, 1950’li yıllardan itibaren birçok başarılı filme imza atmıştır.

Filmin Senaristi

Arıza’nın senaristi Sadık Şendil’dir. Sadık Şendil, Türk sinemasının en önemli senaristlerinden biridir. Şendil, 1960’lı yıllardan itibaren birçok başarılı filme senaryo yazmıştır.

Filmin Müzikleri

Arıza’nın müzikleri Atilla Özdemiroğlu tarafından yapılmıştır. Atilla Özdemiroğlu, Türk sinemasının en önemli bestecilerinden biridir. Özdemiroğlu, 1960’lı yıllardan itibaren birçok başarılı filme müzik yapmıştır.

Filmin Ödülleri

Arıza, 1985 yılında Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanmıştır.

Filmin Faydalı Siteleri

İlgili Dosyalar


Yayımlandı