Altyazı Yapma Programı Sıfırdan Altyazı Oluşturma Resimli Anlatım

Subtitle Workshop çok ünlü bir altyazı hazırlama ve mevcut altyazı dosyalarını açarak düzenleme yazılımıdır.

Son derece anlaşılır ve basit bir arayüzü olduğu için herkes kolayca kullanabilir.

Oluşturulan altyazı dosyalarını srt, sub, ass, sbv, ssts, son, sub, rtf, sbt, smi, xas formatında bilgisayara kaydedebilirsiniz. Ayrıca bu formatlarda olan altyazı dosyalarını açabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Video dosyası olarak ise çok sayıda ünlü formatı destekler. Bunlar arasında mp4, 3gp, wma, avi, flv, divx gibi ünlü formatlar da bulunuyor.

Altyazıları düzeltmek, değiştirmek, senkronize etmek (zamanlama / eşitleme) ve toplu olark formatını dönüştürmek gibi işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Ayrıca altyazı dosyası bölme ve birleştirme özelliği de bulunuyor.

Bu programın en güzel yanlarından biri de hem her saniye için altyazı satırı ekleyebilme, hem de her video karesi için altyazı satırı ekleyebilme özelliğidir.

Satır eklerken süreyi tanımlayabilir ve diyaloglar için süreyi gizleyebilirsiniz. Ayrıca altyazı satırları için FPS oranını ayarlayabilirsiniz.

Altyazı Nasıl Yapılır? Resimli

Öncelikle altyazısını oluşturacağımız videoyu programa eklememiz gerekiyor. Bunun için video dosyasını sürükle-bırak yaparak ekleyebiliriz. Alternatif olarak 1 numaralı ok ile gösterilen Movie menüsündeki Open seçeneğine tıklayın ve açılan pencereden video dosyasını seçip ekleyin.

Ardından 2 numaralı File menüsüne tıklayın ve açılan menüden New Subtitle seçeneğine tıklayın. Böylece yeni bir boş altyazı dosyası açtık.

Şimdi 3 numaralı ok ile gösterilen metin alanına altyazı cümlesini yazın. 4 numaralı yerden bu cümlenin videoda görüneceği saniyeyi ve saliseyi girin. Ardından 5 numaralı yerden bu cümlenin kaybolacağı saniyeyi seçin.

6 numaralı ok ile gösterilen alana dikkat ederseniz, girmiş olduğunuz saniyeler hemen anında listede görünüyor.

Yeni bir altyazı satırı eklemek ve cümleyi girmek için listenin altındaki boş alana sağ tıklayın ve açılan menüden Insert Subtitle seçeneğine tıklayın.

Tüm cümleleri girdikten sonra altyazı dosyasını kaydetmek için 7 numaralı ok ile gösterilen kaydetme butonuna tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacak. Burada bir format seçin ve o formata çift tıklayın.

Böylece aşağıdaki pencere açılacak.

Burada altyazı dosyasına bir isim girip Kaydet butonuna tıklayın. Böylece srt uzantılı olarak kaydedilecek.

  • Programı indir.
  • Lisans: Ücretsiz.
  • İşletim sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10.

Yayımlandı